A gitáros Kukovecz Gábor, a basszusgitáros/énekes Paksi Endre és a billentyûs Varga "Pepe" Tibor a kötelezõ sorkatonai szolgálatuk letelte után 1980-ban úgy döntöttek, hogy a korábbi közös amatõr próbálkozásaik után most komolyabb formában folytatják a zenélést. Egyik budapesti koncertjük után sétált oda a zenekarhoz Kalapács József, hogy szívesen énekelne a csapatban. Az együttesnek rögtön két frontembere is lett, mivel Kalapáccsal együtt egy másik énekes, Németh László is érkezett. Nem sokkal késõbb 1982 decemberében vették fel a Pokolgép nevet (Neográdhy Dezsõ dobos javaslatára).
Az idõközben nyolctagúra bõvült zenekar egyfajta rockcirkuszként mûködött a színpadon. A koncertek intrójaként a Carmina Burana nyitányát használták, különféle jelmezekben, maszkokban, szegecselt bõrruhákban adták elõ dalaikat, és minimális pirotechnikát is bevetettek már. Országos ismertséget az 1983-as televíziós Ki mit tud?[1] vetélkedõ hozott nekik. Az elõdöntõben a Vérszívó asszonyt játszották, a középdöntõben a B.S. emlékére míg a döntõben A jel dalokat adták elõ. A hivatásos zsûri mindig kiejtette a zenekart, de a közönség rendre visszaszavazta õket a versenybe, ahol végül második helyezést értek el. A magyar lemezpiacon akkor egyeduralkodó állami lemezkiadó, a Hungaroton megpróbálta rávenni a Pokolgépet, hogy heavy metal helyett eladhatóbb rockzenével próbálkozzanak. Ennek egyik terméke lett a kislemezen is kiadott Kegyetlen asszony címre finomított dal. A rövid kaland után a Pokolgép visszatért a heavy metalhoz, a billentyûs Varga Tibor pedig távozott.
Közben a két zenekarvezetõ (Kukovecz és Paksi) között is kiélezõdtek az ellentétek, végül Paksi Endre kilépett. Egy darabig a Rockwell formációban zenélt majd megalakította a Pokolgép mellett a magyar heavy metal másik emblematikus együttesének számító Ossiant. Az új basszusgitáros Pazdera György (ex-Rockwell) lett. A másodgitáros posztjára Kukovecz Gábor mellé 1984-ben érkezett Nagyfi László (ex-Ninive). Ugyancsak ebben az évben a Magyar Rádió 8-as stúdiójában rögzítettek két dalt (Cirkusz és rács, A bûn), melyek aztán nem kerültek hivatalos kiadásra. Az akkori legnépszerûbb magyar hard rock zenekarok, mint az Omega, a P. Mobil és a P. Box elõtt játszottak, majd a Motörhead elsõ budapesti fellépésének elõzenekara voltak, ami csak tovább növelte rajongótáborukat.
1985-ben elõbb a Start válogatáson jelent meg a Heavy metal címû daluk, majd az elsõ önálló Pokolgép kislemezen a Sátán és a Maszk kerültek kiadásra. Ekkor már az Amerikába emigrált Gyenizse András helyén Tarcza László (ex-Rockwell) dobolt a zenekarban. Az õ csatlakozásával alakult ki a Pokolgép klasszikusnak tartott felállása (Kalapács József ének, Kukovecz Gábor gitár, Nagyfi László gitár, Pazdera György basszusgitáros, Tarcza László dobok), ami azután 1986-ban elkészítette a magyar könnyûzene történetének elsõ heavy metal nagylemezét.
A nagylemez kiadása elõl addig mereven elzárkózó Hungarotont a Pokolgép rohamléptekben növekvõ népszerûsége és Nagy Feró segítõ gyámkodása gyõzte meg. A Totális metál címen megjelent album hatalmas siker lett. Nemcsak a nagyvilágban, de akkor már a vasfüggöny mögé zárt Magyarországon is tombolt a heavy metal mánia. A lemez nyitódala, a klipes A jel szinte azonnal rockerhimnusszá vált. Az album két hónap alatt 65.000 példányban kelt el, összességében pedig kb. 80.000 példány fogyott belõle. A következõ nagylemez, az 1987-ben megjelent Pokoli színjáték még jobban teljesített. Hivatalosan 90.000 példányt adtak el belõle, habár egyes vélemények szerint az eladási számok meghaladhatták a százezres példányszámot is (az aranylemez akkori határértékét), de az állami kultúrpolitikának ez már túl sok volt.
A hármas Pokolgép album, az Éjszakai bevetés (1989) tovább erõsítette a zenekar presztízsét. A dalszövegek többségét ezen a lemezen már nem Nagy Feró, hanem a csapat szervezõjeként is mûködõ Józsa Béla, valamint a lírai sikerdal Itt és most szövegét jegyzõ Horváth Attila írták. A nyári országos turné lezárásaként az Olimpiai Csarnokban a lemezbemutató koncerten négyezren voltak kíváncsiak a Pokolgépre. A karácsonyi bulin a Körcsarnokban pedig akkora teltházat csináltak, hogy több százan kiszorultak a terembõl.
A következõ év elején rögtön nekiláttak a negyedik nagylemez, a Metál az ész felvételeinek. Ez volt az elsõ Pokolgép album, amely CD formában is megjelent (négy bónusz dallal). Az országos turnét 1990. június 9-én a Körcsarnokban rendezett budapesti lemezbemutatóval zárták, amelynek felvétele nem sokkal késõbb egy koncertalbum formájában jelent meg. A Pokolgép elsõ koncertlemezére felkerülõ dalokat a rajongók szavazták meg. A háttérben azonban komoly feszültségek voltak a zenekari tagok között, ami végül oda vezetett, hogy a frontember Kalapács József és Nagyfi László gitáros elhagyták a zenekart, és szeptemberben bejelentették új zenekaruk, az Omen megalakulását.
Forrás: Wikipédia