Hírek Tagok Chat Fórum Képtár Cikkek Koncertek Zenekarok Bejelentkezés rss MagyarEnglish
   Plakátok : \
Lowland Fest 2024

XXX. Rockmaraton

S8 Underground Club

[Tovább...]

   A Dallamos Metal helyzete napjainkban. \
A Dallamos Metal helyzete napjainkban.
I. rész: ICED EARTH, RAGE, BRAINSTORM
k-soft 2009. november 03. kedd (13:53:57)

A napjainkra már befutott és híres-hirhedt névvel rendelkező heavy metal zenekarokról és néhány lassabban de annál hatékonyabban feltörekvő újoncokról hoztam itt össze egy kis összegzést, hogy honnan is indultak, mivé is lettek és mikor voltak válságosabb illetve "csúcs" időszakaik... Ezen zenekarokból persze a saját favoritjaimat fogom most bemutatni, hogy pl. senki ne mondja azt hogy az X-Factor a Maidentöl szar, amig nem tudja a pontos körülményeket...

Az ICED EARTH.
Egy amerikai heavy metal banda, amelyik hatásokat egyesít thrash metal-bol, power metal-bol, progressive metal-bol és ezt egy saját hangzású egyveleggé formázza. A központi figura a zenekarban a ritmusgitáros és dalszerző Jon Schaffer, aki még Purgatory néven alapitotta a zenekart 1984-ben Indiana-ban. A már Floridában megjelent Enter the Realm demó idején már Iced Earth néven futott a zenekar, és hamarosan megjelentette az Iced Earth LP-t a Century Media Records-nál.
A kötelező formálódás és tagcserék következtében a metal-világ egyik napjainkra már jelentős énekese, Matthew Barlow a 3., Burnt Offerings címet viselő lemezre (amely a Dante pokla sztorijára épül) már a zenekar tagja. Énekhagjának egyedisége hatalmas előrelépést hozott. A 2003-as kiválása komoly érvágás volt a banda történetében, mindezt azért tette, hogy a hazájának szolgálatot tegyen a Polgárőrségnél.
A banda csúcsidőszaka egyértelmüen a 1996-2000 időszak volt. A The Dark Saga lemezzel egyértelmüen forradalmasitották az addigra a grunge miatt mgkopaszitott és hitelét vesztett metal-világot. A Dark Saga egyszerübb és könnyen megjegyezhető gitártémái, a dúdolható refrének mára már klasszikussá tették a lemezt.



A sztori a Spawn képregények fonalát követi, a pokolból Ivadékként visszatérő katona, Al Simmons drámáját önti hangokba, egy alternativ befejezéssel, ugyanik akkor a képregény korántsem volt befejezve, még napjainkban is fut. A horrorisztikus elemekkel jócskán megtüzdelt, Todd McFarlane által alkotott képregényt ajánlom mindenkinek a figyelmébe a http://www.kepregeny.net oldalon, honositott változatban megtekinthető.
A banda következő lemeze már egy számcsokor volt, csak az utolsó 3 szám alkotott egy nagyobb egészt, ez a Something Wicked This Way Comes. A lemez követte a Dark Saga vonalát, még fülbemászóbb, még dúdolhatóbb volt, meg is hozta a várt sikereket, főleg a Melancholy. Ezután a zenekar megjelentette az athéni koncertjüket, nem kevesebb mint 3 CD-n, és a koncert minősége és fontossága talán a Live After Death mérföldkövéhez hasonlitható. Nemsokára a zenekar hasonló cimü DVD-je is napvilágot lát... A klasszikus horrorfigurákról szóló The Horror Show tartotta a szinvonalat, de a várt sikereket nem hozta meg igazán. A Barlow kiválását követő időszakban egy lemez jelent meg, a The Glorious Burden, az amerikai polgárháború történetét meséli el, és az énekes pedig a Judas Priestből addigra elbocsájtott Tim "Ripper" Owens lett. Schaffer szerint Ripperrel többre volt képes a zenekar, de a rajongók a lemez megjelenésére igencsak elpártoltak tőlük. Az Iced Earth sajna soha nem lesz ujra Iced Earth Barlow nélkül.
Ripper Owens 2005-ben néhány haverjával megalapitotta a Beyond Fear-t, az Iced Earth egy másonik Something Wickeden dolgozik jelenleg... Egy bizonyos Enrie Carletti nevü gitárossal aki javbában gyártja az uj szólókat. És a tagság még mindig instabil, egymás után cserélik egymést a zenészek. Majd a jövő megmutatja, mi lesz velük.


A RAGE

Róluk röviden annyit, hogy szintén 1984-ben idultak, szintén egy másik névvel, amely Avenger volt, és szintén egy központi tag köré csoportosul a zenekar, aki Peawy Wagner bassz/énekes. A 20 éve a német undergroundból igazán soha ki nem tört zenekar több mint 13 lemezt plusz EP-ket, válogatásokat stb rakott le az asztalra, sőt, a Lingua Mortis kamarazenekarral 1996-ban az elsők között vegyitették a trash-heavy metalt a szimfonikus zenével. A felállás szinte minden lemeznél változott, az 1992-es Trapped! lemezzel sikerült komoly nemzetközi áttörést elérniük.
Az 1999-es Ghosts lemez közben a zenekar tagjai egyik napról a másikra faképnél hagyták Wagner, igy a Rage léte és a lemez megjelenése is veszélybe került. Wagner ekkor komoly segitséget kapott a fehérorosz Victor Smolski gitárostól mint a témák mind a szimfonikus rész megalkotásában, és dobosnak pedig az amerikai favágó kiállású istenséget, Mike Terrana-t találta meg, aki akkoriban épp a Metalium nevü német heavy metal csodában püffölt. A Ghosts lemez alatt összeszokott felállás még napjainkban is együtt van, és azóta a zenekar legerősebb időszakát éli.
A Unity és Soundchaser lemezek jócskán a többi felett állnak, és a koncertekre még pár régebbi számot is ujragondoltak. A csapat 20 éves fennállására egy igencsak luxus DVD-vel jeleskedett. Ezen egy oroszországi koncert alkotja a gerincet, de rengeteg werkfilm, interjú, és videoklipp található még rajta.



A DVD diszdobozos, középen a Soundchaser-fej domboritott, és a doboz kivitelezés, a 3as kihajtás és az artwork-ök a Gyürük Ura - A Két torony diszdobozos kiadásán is túltesznek. Hiába, a Rage rajongók mindig is el voltak kényeztetve. Példa erre az idei Wigwamos koncertjük is (mondjuk nemtudom melyik volt az az állat, amelyik berakta őket abba a görénylyukba, ugyanezt megszivtuk a Sonataval tavaly, meg lehetett fulladni, erre meg idén a peCsában is felléptek, bezzeg ugyanannyiért...grr - a szerk.)
A legújabb, 2006-os lemezük, a Speak of the Dead nem vacilál a szimfonikus meg a trashes hangzás között. A lemez első fele Lingua Mortis szimfonikus kisérettel van, a második fele meg tömény Rage.
Reméjük ez az új felállás ugyanúgy tartja magát évekig, mint eddig...


A BRAINSTORM

A név alapján eszünkbe juthat egy régi glam-pop banda is, de ez most a német metal banda lesz. A stilus pedig a gamma-Ray és Helloween által kitaposott tradicionálisabb német power helyett a homlokegyenesen ellentétes felfogású bivalyszar vastagságú riffekre épülő US Power metal, Vicious Rumors módra.
A zenekar 1989-ben alapult és rögtön elstartolt a Hand of Doom demóval. Az akkori 3 tag még ma is a zenekar tagja, és a Heart of Hate anyagra a zenekar kiteljesült, csak az énekes posztja cserélődött.
Eredetileg egy bizonyos Marcus Jörgens ontotta a szavakat, de az első nagylemezre már híre-hamva sem maradt. A Hungry lemezt saját kiadással terjesztették, és a 2. lemezre, az Unholy-ra az akkor még a Metaliumban nem jeleskedő, de európaszerte elismert villámhangú Henning Basse visitott. A harmadik, Ambiguilty cimü lemezre a zenekar egy tipikusabb, nem annyira németes kiállású frontembert keresett, és meg is találta a Symphorce-os Andy B. Frank szerepében, aki nem hagyta ott a Syphorce-ot, hanem párhuzamosan turnézik és stúdiózik a két bandával. Na, ebböl is meg lehet élni, és ez is európa...
A 2001 októberben megjelent Metus Mortis meghozza a nemvárt nemetközi áttörést, a banda pedig rengeteg lehetőséghez jut a külföldi fesztiválok révén. Egyedi showmüsorral kezdtek nyomulni, amelyben Andy egy pillanatra se vesziti el a kapcsolatot a közönséggel, pólókat osztogat, énekeltet, poénkodik, állványokra mászik, stb. A precizen visszaadott dalok és a zenészek kiállása eleve elfogadhatóvá teszi a zenekart, de egy koncert után még a legvadabb stonerrokkerböl is brainstorm fant lehet faragni. Tudom, nekem sikerült...
A zenekar a 2003-as Soul Temptation lemezzel szinte egyből a listák élén találja magát, ennek örömére megjelenik az első európai metal-kiadvány, amelyben a CD-hez bonus DVD van, és árban teljesen változatlan marad az anyag. Ez a Live Suffering DVD, és egy németországi fesztiválos koncertet örökit meg.



A lemez direktebb vonala, a könnyen befogadható témák és Andy hangja (hmm nem emlékeztet ez igy az Iced Earthre...?) egyből meghozza az amerikai áttörést, és innentől a banda kénytelen amerikában is turnézni.
A 2005ös Liquid Monster lemezük már a várt fogadtatást az első hetekben behozza a várakozást és a kb. két évre előre lekötött turnédátumot. Mindeközben a Symphorce zenekarral Andy ugyanigy turnézik és ők is az 5. lemezt adták ki 2005-ben.
A Brainstorm jelenleg is tartó Inside the Monster turnéja kétszer (!!!) is érintette a Sziget fesztivált, és ott is felejthetetlen koncertet adtak, ráadásul pár percre még szóba is sikerült elegyedni két taggal.
A Brainstorm pályafutása megalakulásuk óta töretlen, Andy beszállása óta pedig egyenesen a csúcs felé tartanak, és nincsenek rossz időszakaik.

Következő rész: JUDAS PRIEST, HAMMERFALL, SENTENCED

>> Kategória cikkeinek listája
<< Vissza a cikkek főoldalára

   Értékelés \
A cikkre szavazat(ok):  10.0 - 2 szavazat


Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be, vagy kattints ide a regisztrációhoz
   Üdvözöllek \

Felhasználó:

Jelszó:


Jegyezd meg!

[ Regisztráció ]
[ Elfelejtett jelszó? ]


   Partnerek : \
metalindex

Get Adobe Flash player

Crazy Mama

rockmaraton

hammer


   Keresés : \


   Tagok kedvenc együttesei : \
1.Tankcsapda (5073)
2.Metallica (4959)
3.Ossian (4141)
4.Pokolgép (3969)
5.Depresszió (3785)
6.SlipKnoT (3762)
7.Nightwish (3717)
8.Iron Maiden (3487)
9.Kárpátia (3480)
10.Road (3447)
[Tovább...]



Impresszum - Szabályzat - Médiaajánlat