Hírek Tagok Chat Fórum Képtár Cikkek Koncertek Zenekarok BejelentkezésrssMagyarEnglish
Plakátok : \
Lowland Fest 2024

XXX. Rockmaraton

S8 Underground Club

[Tovább...]
Cross Borns - A fiú és a sárkány \

A legnépszerűbb magyar epikus fantasy metal zenekar, a tatabányai Cross Borns két évvel ezelőtt egy régi dalokat új köntösbe bújtató dupla válogatás albummal ünnepelte megalakulásának tizedik évfordulóját. Azon a lemezen már nem szerepelt a zenei nézeteltérések miatt a zenekarból kilépő billentyűs Jankó Gergő. Helyette nem érkezett új tag, ezért az egy erősen gitárorientált anyag lett. Most viszont itt az új nagylemez, amelyen ismét jelentős szerepet kaptak a billentyűs hangszerek. A legsikeresebb Cross Borns album, a Gyűrűk urát pár évvel a film megjelenése előtt, tehát nem annak sikerét meglovagolva feldolgozó dupla metal opera a Kalandozás Középföldén album után egy sötétebb, komorabb irányba indultak el Fecáék. Az Orion trilógia második és harmadik része (Orion - Az ember alkonya és A torony) sok hallgatást igénylő, nehezen emészthető anyagok voltak, helyenként space-es, és indusztriális jellegű billentyűtémákkal, sötét szövegekkel. Azt a korszakot a Torony albummal lezárták, a mostani A fiú és a sárkány visszatérést jelent a Kalandozás és helyenként az azt megelőző utolsó angol nyelvű CB album, a The Legend Of The Four Rings világához.

Cross Borns



A háromnegyed órás lemez 12 dalt tartalmaz, közte két rövid instrumentális darabot, a Nyitányt és a lemez vége felé a Fohászt. A billentyűs témák nagy részét a gitáros/énekes Somlói Feca játszotta fel, de a zenekar tagjaival kilépése után is baráti viszonyban maradó Gergő is hallható néhány dalban. A lemez legsötétebb hangulatú dala, az átváltozása elől menekülni akaró farkasember gyötrelmeit megéneklő Farkas vágya című tétel filmzenés témáit pedig Szrogh Attila gitáros játszotta fel. Nagyon jó a címadóban és a Fohászban a vonós hangszerekre emlékeztető hangszín is. Néhány évvel ezelőtt a Gyűrűk ura lemezt szimfonikus zenekari kísérettel is előadták, talán érdemes lenne Therion módra a stúdióban is megpróbálkozni hasonlóval. A felvételeknél könnyű dolguk volt, saját One Ring stúdiójukban készült az anyag, családias körülmények közt. A gitárok hangzása a Halhatatlan vágyódás című válogatáson megismert, a korai CB lemezeket idézően súlyos maradt, néhány dalban jó kis gitárszólót is hallhatunk Atesztól és Fecától. A közös zenekari kedvenc, a My Dying Bride hatása is előkerült, a Sziklák szíve levezető gitártémája a doom/death metal királyait idézi. A korábbi lemezek erős pontja volt az akusztikus gitárjáték, ezek az Orion dalaiban csak elvétve bukkantak fel, most viszont ismét gyakran előkerül ez a hangszer. A halál eljövetelét megéneklő Az öreg lovag és a tündér balladája végig akusztikus pengetésekre épül. A basszusgitár viszont kissé háttérbe szorult, amit sajnálok, mert ahol hallható, ott nagyon jó témákat játszik Nagy Viktor. A korábbi lemezek némelyikének gyenge pontja volt a dob, az Orion albumon még a dobgéppel is megpróbálkoztak, mostanra viszont úgy tűnik, rátaláltak a legjobb megoldásra, a 1Kill Embrace-ben is játszó Racs Attila személyében. Feca a tőle megszokott változatos, mindig az adott karakternek megfelelő énektémákat hozza. A narrátorszerű, suttogó szövegmondástól, a dallamos éneken át a szinte death/black metalos vokalizálásig mindent nagy beleéléssel ad elő. Sok dalban együtt énekli a szöveget Patvaros Mária énekesnővel, aki az Orion trilógiához képest jóval több szerepet kapott. A korai CB időszak óta ő a kedvenc magyar énekesnőm, ezúttal sem okozott csalódást, nagyon szép, emlékezetes dallamokat hozott a lemezre.

A szövegek a legendák és mesék világába repítik a hallgatót, sárkányok, tündérek, manók, farkasemberek, lovagok közé, a Fecától megszokott igényes megfogalmazásban. Ahogy a Hammer kiadótól megszokhattuk, ezt a lemezt is dupla albumként jelentették meg, a kettes disc-en angol nyelven hallhatjuk a dalokat, a fordítás a basszer Viktor barátnőjének, Fodor "Minerva" Viktóriának köszönhető. Különleges bónuszként a Csontok királya Pozsgai Gyula lemezhez készített festményeit felhasználva készült videoklipje is felkerült a cd-re. Egy igazi Cross Borns albumot kaptunk, a zenekartól megszokott igényes megvalósítással. Azok a Gyűrűk ura korszakos CB rajongók, akiket az Orion világa kicsit elriasztott a zenekartól, bátran megpróbálkozhatnak a Fiú és a Sárkánnyal, garantáltan nem fognak csalódni.

Cross Borns - A fiú és a sárkány

Cross Borns - A fiú és a sárkány :

1. Nyitány 01:35
2. A csontok királya 04:13
3. Tündérvölgy 04:57
4. A déli tűz sárkánya 04:38
5. A fiú és a sárkány 04:03
6. A farkas vágya 05:23
7. Manók tánca 03:38
8. Sziklák szíve 04:43
9. Fohász 01:11
10. A szél fia, felhőjáró 04:35
11. Az öreg lovag és a tündér balladája 03:49
12. Nincs vég, csak örökké 02:24

Értékelés: 10/10




http://www.crossborns.hu

Winternight - 2009-10-05 (21:25)

Hozzászólások :
Nincs hozzászólás.

Hozzászólok :
Hozzászoláshoz belépés szükséges, ha nem vagy még tag, akkor regisztrálj!
Üdvözöllek, vendég \
Felhasználónév

Jelszó

Jegyezd meg
Rejtett mód
Regisztráció
Elfelejtett jelszó

Partnerek : \
metalindex

Get Adobe Flash player

Crazy Mama

rockmaraton

hammer

Keresés \

 Tagok kedvenc együttesei \
1.Tankcsapda (4859)
2.Metallica (4820)
3.Ossian (3899)
4.Depresszió (3649)
5.Pokolgép (3644)
6.Nightwish (3591)
7.Kárpátia (3405)
8.Iron Maiden (3391)
9.Road (3302)
10.Rammstein (3267)
[Tovább...]

metalindex


Impresszum - Szabályzat - Médiaajánlat