Első ismeretségem az Iced Earth-szel ’98-ban történt a TV-ben, talán a Viván (?), amikor még tombolt az alternatív rock láz, de már bontogatta szárnyait, s kitörni készült a skandináv újhullám (Nightwish, Hammerfall). Furcsállottam is, a sok „divatrock” között feltűnő, Metallica/Maiden mixtúrájú zenekar művét: a Melancholy eposzt, …ez,de érdekes banda!!! A nagy szerelem igazán 2000 környékén teljesedett be, unokatesóm közvetítésével, aki igazából mindenevő volt zenei téren. A Dark Saga album egyszerűen leterített, amit Ő mutatott nekem, nagy hatással volt rám, rabja lettem, a zenekar teljesen a hatalmába kerített.
Nem szeretnék belemenni a zenekar korszakainak, énekesbeli változásainak kritizálásába, s a zenekar körül történt bonyodalmakba, minden ciklusnak megvan a maga szépsége, és nem lehet minden album egyforma. Kétségtelen, hogy az előző nagylemez direktebb (Plagues of Babylon), amolyan korai Metallicás power/thrash alkotás, a mostani pedig melodikusabb, már-már progresszívebb világával elriaszthat egy pár régi rajongót.
Barlow hangjával szerettem meg az Iced Earth-öt, Ripper orgánuma is nagyon tetszett, de Stu Block bizonyította be számomra milyen zseniális, hogy van tovább, s ne temessem őket… Most engedd meg kedves olvasó, hogy bemutassam, mit jelent számomra (Incorruptible) ez az új album, ami vissza adta a hitemet, hogy igenis lehet a mai világban hiteles, korrekt hangzású, a már sokak által eltemetett, kritizált bandának is remekművet kiadni.
Finoman, lágyan kezd a lemez, s felváltja a sikoly, és a megszokott Iced vehemencia: Great Haethen Army. Black Flag: egy gyönyörű, amolyan Maidenes kezdés, következik egy kis „betonyozás”, majd a dal átalakul amolyan germános száguldássá, de US power módra. Lépked, s belelopja magát az ember szívébe a Raven Wing, nincs mit tenni, itatja magát, mint egy több évig érlelt bor. Nem vadóc, olyan, mint egy érett nő. The Veil: a gyengéd, ilyen nótákat szeretek hallani tőluk igazán, Stu Block hangja tele van érzelemmel, jól illeszkedik a dalokhoz. De rugaszkodjunk el e szép világtól, és a sodró, feszített, a Seven Headed Whore, kőkemény power alkotás döngöl minket földbe, ami beillene egy thrash túrásnak is.
Visszatérve a föld alól, újra egy melódia világába kerülünk: The Relic (Part1), nem tudok betelni vele. Majd számomra egy meglepetés következik: Ghost Dance (Aweken the Ancestors), hogy én már mennyire vártam egy ilyen dalt, a szólógitár szinte elmond mindent, ami ebben a nótában van, kitűnő szerkezet, hatalmas téma, az indián kántálás nagy ötlet. Személyes kedvencem számomra a cd legjobb alkotása: Brothers, nulla angol „nyelvtudásomat” fejlesztve fordító segítségével lefordítottam a szöveget, nagyon remek! És a visszatért dobos, Brent Smedley-nek minden elismerésem: nagyokat üt (itt is). A Defiance, egy középtempós Iced téma Halfordos sikollyal megáldva, már méltóképpen lezárhatná a lemezt, de nem… Az albumra felkerül még a korona, egy történelmi momentum bemutatása kapcsán. Jómagam is szeretem a történelmet, a magyart, s az amerikait is ismerem valamelyest. Hogy mit hozott az amerikai polgárháború? Azt, hogy felszabadították a rabszolgákat, mindenképpen elkönyvelhetjük, érdekességképpen jegyezném meg, hogy nálunk „már” 1848-ban elkezdődött a jobbágyfelszabadítás (!), igaz, ez más téma… Bocsánat a kitérőért, térjünk vissza a Clear the Way (December 13 th,1862) című eposzhoz, ami az amerikai polgárháború egyik csatájáról szól, mely a déli csapatok győzelmét hozta. Kissé nyomasztó kezdés mely olyan hatást kelt, mintha látnám magam előtt a csatateret, s a dal tükrözi még az összecsapás hevét is, méltó lezárása az albumnak.
Ez lenne az általam bemutatott kép Incorruptible albumról, mely 2017 júniusban jelent meg, az amerikai (Floridai) heavy/power csapat munkájának gyümölcseként. A külcsínre sem lehet panaszunk, s ha engem kérdeztek, nem szeretek pontozni, de ez: 10/10! Még sok ilyet Schaffer bácsi!
Seven Headed Whore https://www.youtube.com/watch?v=Sneo7yuIYFo
BROTHERS https://www.youtube.com/watch?v=1nqIiiV8fv8
Clear The Way https://www.youtube.com/watch?v=wmljtVrxul0
1. Great Heathen Army - 05:21 2. Black Flag - 04:56 3. Raven Wing - 06:25 4. The Veil - 04:47 5. Seven Headed Whore - 03:00 6. The Relic (Part 1) - 04:59 7. Ghost Dance (Awaken the Ancestors) - 06:35 8. Brothers - 04:54 9. Defiance - 04:08 10. Clear the Way (December 13th, 1862) - 09:30
Közreműködő zenészek:
Stu Block (Előtte: Into Eternity zenekar, 2011-) - ének Jon Schaffer - gitár, billentyűs hangszerek, vokál, producer Jake Dreyer (2016-) - gitár Luke Appleton (2012-) - basszusgitár Brent Smedley (1996-1997, 1998-1999, 2006-2013, 2015-) - dob
Kiadó: Century Media Records
Honlap: icedearth.com facebook.com/OfficialIcedEarth
|