Hírek Tagok Chat Fórum Képtár Cikkek Koncertek Zenekarok BejelentkezésrssMagyarEnglish
Plakátok : \
Lowland Fest 2024

XXX. Rockmaraton

S8 Underground Club

[Tovább...]
IV. Soproni Rockfarsang - 2015.03.07. Sopron, GYIK. \

Az először 2012-ben megrendezett Soproni Rockfarsang az évek során egyre több nézőt csalogat a hűség városába. A tavalyi teltházas koncert után idén már csak a nézőszám megtartása lehetett a cél, ennek érdekében a szervezők biztosra mentek, ezúttal nem cserélték le a meghívottak négyötödét, hanem a 2014-es koncert három fellépőjét is újra hadrendbe állították.

Egy Ossian, Moby Dick, Lord hármas az ország bármely pontján garancia a sikerre. Ez Sopronban különösen így van. Bár mostanában zenei szempontból talán nem olyan élénk a város, mint a 80-as években, de 25-30 évvel ezelőtt olyan rockélet volt, hogy gyakran egy teljes vasúti kocsit is megtöltöttek a soproni csövesek (fiatalabbak kedvéért, a szűk farmer miatt így hívták akkoriban a későbbi rockereket, metalosokat és semmi köze a kifejezésnek a mai hajléktalanokhoz) egy-egy távolabbi koncertre utazva. A Rockfarsang - a sitkei rockfesztivállal és a szombathelyi évzáróval együtt - itt egyfajta "osztálytalálkozónak" is tekinthető, ahol mindig összejön néhány tucat ember a régi bandából, bármerre lépünk, mindig szembejön egy-egy ismerős arc. A szokásos Sport Söröző-beli találkozó, és néhány sör elfogyasztása után indultunk Kiskese és Pepe barátommal a Gyermek és Ifjúsági központ (GYIK) felé, hogy ott találkozzunk a többi régi kedves ismerőssel.

wisdom



Nem sokkal kapunyitás után érkeztünk, de már akkor jelentős tömeg tartózkodott a teremben.
A nyitóbanda Wisdom az első Rockfarsangon már fellépett volna, de akkor egy baleset miatt vissza kellett mondaniuk a koncertet. Most érkezett el a pótlás ideje. Az elmúlt években egy nemzetközileg is jól csengő nevű kiadóhoz szerződött csapat nevét a Sabatonnal közös turnén egész Európa megismerhette. A néhány évvel ezelőtti énekes csere után kellett egy kis idő, míg megszoktam, hogy nem Nachladal István az énekes, de mostanra már sikerült elfogadni a frontemberi poszton a helyére érkező Nagy Gábort. Csak fél órát kaptak, ezt a koncerteken legsikeresebb dalokkal töltötték meg, mindhárom lemezükről válogatva. A zenei világban nem naprakész ismerőseim is elégedetten nyilatkoztak az általuk eddig nem ismert Wisdomról, akik fogós dalaikkal, energikus előadásukkal a mai estén is biztosan szereztek néhány új rajongót.

wisdom2



A Moby Dick gyerekkorom egyik meghatározó zenekara volt, 14-15 évesen, amikor még csak
Sopronban léptek fel az Elzett Művelődési Házban, és az egyetemi KISZ-házban, szinte minden koncertjükön ott voltam. És nyomon követhettem a stílusváltásokat is. A kezdeti bluesos hard rock után 87-88-ban jött az általam legjobban szeretett speed metalos korszak, a Prometheus-szal, Keresztes vitézzel. Azokban az években a Stormwitch és a Beatrice vendégeként az egész országot bejárták, mi pedig mentünk utánuk. A speed-ből a Kreator hatására thrash lett, gyorsan kijött három nagylemez, amelyeket a mai napig is rendszeresen előszedek, és amelyek dalainak egy része azóta is a koncertek kihagyhatatlan nótái közé tartozik.

mobydick



Aztán furcsa körülmények közt távozott a csapatból Rozsonits Tamás dobos, jött helyette Hoffer Péter és az újabb stílusváltások sora. A Fejfa helyett lemezt sok hallgatás után még megszerettem, az azt követő Indul a boxot viszont már nem tudtam jóra hallgatni. A Tisztítótűz pedig totális tévút volt, a közönség is elmaradt, jött a feloszlás. Majd fél évtizedes szünet után az újjáalakulás. Néhány évente kijön egy se igazán jó, se nagyon rossz kicsit groove-os, kicsit thrashes új lemez, vannak fesztiválos fellépések és időnként néhány önálló buli, de a régi hangulat már nem jött vissza.

Ennek tudatában is meglepett, hogy helyi legendaként mindjárt a Wisdom után ők következtek. Igaz, a főbanda Ossian után fellépni senkinek nem hálás feladat, nyilván ez is figyelembe lett véve a sorrend összeállításakor. A tavaly kiadott Földi pokol megjelenése óta ez volt a Moby Dick első fellépése hazai pályán, de nyilván a helyi ősrajongók kedvében járva a programot nem erre hegyezték ki. Voltak persze újabb keltezésű darabok, de a műsor gerincét a speed-thrash korszak és a még régebbi dalok alkották. A Prometheus, a Legyél jó, a Bűz van elmaradhatatlan része egy Moby Dick koncertnek, de Múló álom és a Kiképzés is nagy kedvenc.

mobydick2



Gőbl Gabiék sosem a langyos színpadi munkáról voltak ismertek, ezúttal is rendesen odatették magukat. Talán csak Smici volt fáradtabb a szokásosnál, a konferálásnál kicsit túlzásba vitte a politizálást is, néha az jutott az eszembe, hogy véletlenül Kulka János szövegét kapta meg valamelyik millás piknikről. Egy több zenekaros fesztiválon talán nem kellene erőltetni a pártpolitikát, mert ami egy kampányrendezvényen nagy sikert arathat, arra egy koncerten néha csak kínos csend lesz a reakció.

A koncert vége felé egészen korai darabok is előkerültek, Talpak, Pokolrock, majd zárásként a legnagyobb kedvenc Keresztes vitéz állította helyre a rendet. Tudom, mindig nyomni kell az újabb dolgokat is, de én azért azokat a Moby Dick koncerteket tudom igazán élvezni, amelyen a nekem legkedvesebb időszak játssza a főszerepet. És ez a koncert most ilyen volt.

ossian



A 80-as években alakult hazai metalcsapatok közül az Ossian az egyetlen, amelyik a néhány éves szünetet leszámítva nagyobb kilengések nélkül folyamatosan magas színvonalú lemezeket ad ki a kezéből és élőben sem tudnak hibázni. Ez utóbbi még akkor is igaz, ha a csapat az elmúlt hetekben egy 15 évvel ezelőtti rosszul sikerült koncert kapcsán került reflektorfénybe. Az ominózus debrecenit megelőző pécsi koncerten kimondott tiltott szavakat nem bocsátották meg neki azok a körök, akik azóta is folyamatosan próbálják ellehetetleníteni az Ossiant, sikertelenül.

Paksi Endréék szerencsére nem szálltak be a sárdobálásba, hanem teszik a dolgukat. Tavasszal itt az új, Lélelkerő című album, a soproni koncerttel pedig elindult a tavaszi turné is. Az 1999-es újjáalakulás óta tavaly ősszel történt a felállásban a legnagyobb változás. Távozott a csapatból Wéber Attus. Helyére nem vettek be új zenészt, Rubcsics Ricsi maradt az egyetlen gitáros. Az előzetes alapján a stúdióban ez nem okozott problémát, az viszont kérdéses volt, hogy élőben hogyan sikerül megszólaltatni a többnyire két gitárra írt dalokat. Ebben a felállásban ez volt az első találkozásunk, és egy koncert után én úgy látom, vékonyabb lett a hangzás, hiányzik a második gitáros. Ami egyébként a Maróthy-korszak dalainak is új erőt adott. Hogy a későbbiekben lesz-e változás, az a jövő titka, de úgy tűnik, egy ideig ehhez a helyzethez kell hozzászoknunk.

ossian2



Nagy gond persze nincs, a dalok, a lendület, a hangulat semmit nem változott. Ezúttal is egy kiváló koncertet láthattunk. A saját turnén jó fél órával hosszabb programot egy fesztiválon mindig meg kell kurtítani, ennyi lemez után meg eleve nem lehet úgy összeállítani a szettlistát, hogy ne maradjanak ki nagy kedvencek. A lehetőségekhez képest azért sikerült egy változatos programot összehozni, amelyben a legkorábbi daloktól kezdve (Rock katonái, Acélszív, Sátán képében) a legújabb dalokig minden korszakból szemezgettek. Már a tavalyi turnén is előszedtek egy minimum két évtizede nem játszott dalt (Törvényen kívüli), ezt a hagyományt követve ezúttal egy másik nagy kedvenc, a 2002-es keltezésű Végállomás Motel került a műsorba. A két örök klasszikus lírai közül az Éjféli lány most kimaradt, ha jól emlékszem, a Szenvedély szintén.

Volt viszont Magányos angyal, közönségénekeltetéssel. Meg Ítéletnap, és a legnagyobb metal himnusz, a Rocker vagyok. Igazi különlegességként egy ősbemutatónak is részesei lehettünk, az április 13-án megjelenő új lemez nyitódala (Hajt a szív) itt került először eljátszásra. Igazi hangulatos Ossian dal, érdemes várni a Lélekerőt.

A zenészeken látszott, hogy a két hónapos téli szünet után ki voltak már éhezve a színpadra, remek hangulat uralkodott a deszkákon és persze a küzdőtéren is. Simán hallgattunk volna még néhány dalt, de a szokásos ráadásnóta Mire megvirrad, ezúttal kevesebb, mint másfél órányi játék után elhangzott.

hungarica



A Hungarica 2006 forró őszén alakult, az akkori közhangulatban én is érdeklődéssel tekintettem a Mentes Norbi által kitalált csapatra. Aztán bevették énekesnek a skinhead/focihuligán színtér emblematikus alakját, Sziva Balázst, ezzel gyorsan el is oltották a bennem kialakuló szimpátia parazsát. Sokaknak viszont tetszett ez a felállás, és az is tagadhatatlan, hogy ezzel egy olyan szubkulturát is behoztak a koncertjeikre, akik alapvetően nem biztos, hogy meghallgatnának egy metal zenekart.

Ezen a fesztiválon viszont kilógtak a sorból. A kopaszok otthon maradtak, a rockerek, metalosok többsége pedig inkább baráti kapcsolatok ápolásával töltötte ezt az egy órát. Én azért néhány számra visszanéztem, és megállapítottam, hogy a 2002-ben Balázs helyére érkezett Fábián Zoli egy fokkal azért jobb elődjénél, és alapvetően Pusztai Zoli szövegeinek többségét is kedvelem, de ez azért messze nem az én zeném.

lord1



A Pohl Misi révén részben szintén helyi Lordról nagyjából leírhatnám ugyanazt, amit a Moby Dickről. Nyolcvanas évek, Elzett, Sopron környéki művelődési házak. Szinte nem volt olyan hónap, hogy ne mentünk volna el legalább egy Lord koncertre. Érdekes módon, akkortól kezdtem távolodni a zenekartól, amikor összeállt a máig legsikeresebb felállásuk, az akkoriban érkezett Gidófalvy Attila belépésével. Az 1988-as Szemedben a csillagok albumra átírták néhány dal szövegét, ahogy a későbbi lemezekre felkerült korai nótákét is, népiképpen a zene is változott és ez nekem akkor nem tetszett.

Később aztán volt egy időszak, amikor Misi kivételével a teljes csapat kiszállt, és környékbeli báli zenészekkel haknizott a zenekar. Az volt az igazi mélypont. Gidóék visszatérésével aztán újra beindult a csapat, és azóta is az egyik legaktívabb koncertbanda. Ossianékkal ellentétben ők az állandóság hívei, legutóbb öt évvel ezelőtt, az Örökké album megjelenése után történt változás a koncertprogramban. De azt hiszem, a Lord koncertre járók többsége nem is nagyon szeretne változást.

lord2



A csapat három tagja is elmúlt már hatvan éves (Misi és Attila tavaly), de ez szerencsére nem látszik a színpadi aktivitáson, Misi máig az egyik legjobb hazai fontember, és a hangja sem kopott semmit az évtizedek alatt. Gidó ezúttal a tőle megszokottnál kevésbé volt aktív, ennek talán egészségügyi probléma lehetett az oka, mert ülve játszotta végig a koncertet. Erős Attila végig nagy mosollyal az arcán hozta a klasszikus Lord témákat, a Gyurik Lajos/Apró Frenki ritmusszekció meg a biztos alapokat. Az Itthon vagy otthon, a Fázom a szélben, az Érezzél engem örök kedvencek, ezeket mindig jó hallani. A mindig a nőknek, lányoknak ajánlott Virágdal a másnapi nőnap okán különösen aktuális volt, a Vándor meg a magyar rocktörténelem egyik legnagyszerűbb darabja, amelyet még a rockzenével kevésbé jó viszonyt ápoló zenehallgatók is szívesen meghallgatnak.

A koncertet, ahogy szinte mindig, a Kisfiú zárta. Jó lenne már egy új lemez, meg egy kis változtatás a programon. De ne legyünk telhetetlenek, jó volt ez így is.

A szervezés is dicséretet érdemel, kulturáltan történt a beengedés, az árak elfogadhatóak voltak, és nagyobb csúszás sem volt. Én mondjuk örültem volna, ha a Lord koncertje után nem zár be olyan gyorsan a büfé és a ház, de szerencsére sikerült találni egy az első vonatok indulásáig nyitva tartó helyet a városban.

Nagyszerű zenék, kiváló hangulat, régi jó barátok. Ez volt a negyedik Rockfarsang Sopronban.
Egy év múlva találkozunk ugyanitt.

http://www.hungaricamusic.hu/
http://www.lordzenekar.hu/
http://www.moby-dick.hu/
http://www.ossian.hu/
http://www.wisdom.hu/

Winternight - 2015-03-17 (17:39)

Hozzászólások :
Nincs hozzászólás.

Hozzászólok :
Hozzászoláshoz belépés szükséges, ha nem vagy még tag, akkor regisztrálj!
Üdvözöllek, vendég \
Felhasználónév

Jelszó

Jegyezd meg
Rejtett mód
Regisztráció
Elfelejtett jelszó

Partnerek : \
metalindex

Get Adobe Flash player

Crazy Mama

rockmaraton

hammer

Keresés \

 Tagok kedvenc együttesei \
1.Tankcsapda (4859)
2.Metallica (4820)
3.Ossian (3899)
4.Depresszió (3649)
5.Pokolgép (3644)
6.Nightwish (3591)
7.Kárpátia (3405)
8.Iron Maiden (3391)
9.Road (3302)
10.Rammstein (3267)
[Tovább...]

metalindex


Impresszum - Szabályzat - Médiaajánlat